Ana içeriğe atla

Peşmerge'den Irak Ordusu'na işbirliği teklifi

Kürdistan Bölgesi
Peşmerge

Peşmerge Bakanlığı tartışmalı bölgelerde artan IŞİD faaliyetlerinin önüne geçmek ve bölgenin güvenliğini sağlamak için Irak Savunma Bakanlığına işbirliği çağrısında bulundu.

Rûdaw’a konuşan Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabar Yaver, “Ortak işbirliği teşkilatı oluşturma ve son zamanlarda tartışmalı bölgelerde aratan IŞİD tehlikesine karşı ortak operasyon düzenleme kapsamında biz Peşmerge Bakanlığı İşbirliği Yüksek Komisyonu olarak Irak savunma Bakanlığına bu konuda yazı gönderdik. En yakın zamanda toplantı gerçekleştirip ileride izleyeceğimiz yol haritası hakkında konuşmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Yaver, Peşmerge Bakanlığı İşbirliği Yüksek Komisyonu ile Irak Savunma Bakanlığı İşbirliği Komisyon en son üç ay önce görüştüğünü anımsattı.

Daha önce yapılan toplantılarda Hanqin Bölgesinden Rabia’ya kadar uzanan tartışmalı bölgelerde Peşmerge ve Irak güçlerinin askeri dağılımı konusunda konuştuklarını dile getiren Yaver, “ Özellikle güvenlik zafiyeti bulunan bölgelerde yeni önlemlerin alınmasını konuştuk” dedi.

Cabar Yaver İki gün önce işbirliği talebini içeren resmi yazıyı Irak Savunma Bakanlığına ilettiklerini söyledi.

Son birkaç aydır tartışmalı bölgelerde IŞİD mensuplarının faaliyetlerinde yaşanan artıştan dolayı Peşmerge Bakanlığı ile Irak Savunma Bakanlığı alarma geçti. Özellikle Mahmur ve Karaçok Dağı yakınlarında IŞİD mensupları belirli aralıklarla ortaya çıkıyor ve bölgede yaşayan insanlardan haraç alıyor.

Geçtiğimiz günlerde IŞİD, örgüte haraç vermeyi reddeden Mahmur ve Karaçok bölgesinde yaşayan vatandaşların 15 dönümlük hasadı ateşe verdi.

 

Kaynak
Rudaw

Yeni yorum ekle