Ana içeriğe atla

'Şengal'de düzen ancak bir şartla sağlanır'

Kürdistan Bölgesi

Şengal eski Kaymakamı  Meyser Hecî, Kürdistan Bölgesi olmadan Şengal’in geleceğinin olmayacağını söyledi. Şenhal halkı Kürdistan Bölgesi İdaresi’ne bağlı bir vilayet  olmak istiyor.

Şengal’in eski Kamymakamı Meyser Hecî, Basnews'e yaptığı açıklama daŞengal için en iyi çözümün Kürdistan Bölgesi’ne bağlı bir vilayet sistemine geçmesi olduğunu beirterek, “Eğer o da olmazsa Kürdistan Bölgesi ile ilişki içerisinde bağımsız bir vilayet olabilir. Bu şekilde ilçenin meşru idaresi ve Peşmerge’nin dönüşü olursa istikrar sağlanabilir. Bu çözümler geliştirilmezse eğer Şengal’e hiçbir zaman istikrar ve huzr gelmez” dedi

Irak’a bağlı olması halinde Şengal halkının evlerine dönmeyeceğini ve Araplara güveninin kalmadığını belirten Meyser Hecî, “Şengal’de güvenlik boyutunda ciddi bir boluk söz konusu. Çok sayıda Arap nüfusu Şengal’e dönmüş durumda. İlçede çok rahat hareket edebiliyorlar” ifadelerini kullandı.

Şengal’de yaşayan Arapların büyük kısmının IŞİD döneminde Ezdi katliamına katıldığını hatırlatan Meyser Hecî, “Araplar Haşdi şabi ve bölgedeki silahlı grupların gözetiminde dönüyorlar. Bu nedenle diyoruz ki Kürdistan Bölgesi olmaksızın Şengal’de hiçbir çözüm geliştirilemez. Şengal özerk bir yapıya kavuşturulsun ve Kürdistan Bölgesi İdaresi’ne bağlansın. O zaman ilçede güvenlik sorunu kalmaz ve yeniden inşası sağlanır” dedi.

Yeni yorum ekle