Ana içeriğe atla

Süleymaniye'de kendilerini 'Fedai' olarak adlandıran kişiler Türk bayraklarını indirdi

Kürdistan Bölgesi

Kürdistan Bölgesi'nin Süleymaniye kentinde Kürdistan İşçi Partisi'ne (PKK) bağlı kurumlarda çalışma yürüttükleri ileri sürülen bazı kişilerin, Türk bayrağını indirmelerinin Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) ile Türkiye arasındaki ilişkilerin kopmasına neden olacağı ileri sürüldü.

PKK medyası kendi örgütlerinin düzenlediği eylemlere ilişkin bir kaç video yayınladı. Videolar da kendilerini gönüllü fedailer olarak tanımlayan gençler, Süleymaniye'nin değişik yerlerinde bulunan Türk bayraklarını indiriyorlar.

Ekim 2018'de YNK ile Türkiye arasında gerçekleşen anlaşma gereği, YNK, PKK'nin Süleymaniye'de ki bütün kurumlarını kapatmış, eylemselliklerine de yasak getirmişti. Fakat PKK şimdiye kadar YNK'nin bu kararına uymayarak,  çalışmalarına devam etti.

Basnews'e konuşan YNK Yürütme Kurulu Üyesi Osman Banimarani , Süleymaniye'de Türk bayrağına karşı gerçekleştirilen eylemlerin kendi parti siyasetleri olmadığını belirtti.

Banimarani açıklamasında, Türkiye'nin Kuzey ve Rojava Kürdistanı'nda Kürtlere eziyet ettiğini belirterek, Kürt halkının Süleymaniye'de Türk bayrağını indirmelerini, 'Ulusal bir tepki ve intikam 'olduğunu dile getirdi.

YNK olarak herhangi bir ülkenin bayrağının indirilmesi veya yakılması taraftarı olmadıklarını belirten Banimarani, ne YNK, ne Süleymaniye yönetimi olarak Türk bayrağını indirmek gibi bir proğramlarının olmadığını, bu eylemi öfkeli bazı gençlerin kendi insiyatiflerinde yaptıklarını ifade etti.

Gerçekleşen bu eylemlerden dolayı Türkiye'nin Süleymaniye'yi cezalandırmasına ilişkin Banimarani, Türkiye'nin Süleymaniye'yi cezalandırması için daha Süleymaniye'ye sıra gelmediğini, belki de başka yöntemlerle cezalandırmak isteyebileceğini belirtti.

 PKK'nin Süleymaniye, Halepçe, Germiyan ve Raperin bölgelerinde faaliyetlerinin artması ve bayrak yakma olaylarına ilişkin, siyasi gözlemciler YNK ile Türkiye arasında ki anlaşmanın bozulma olasılığının uzak olmadığına dikkat çekiyorlar.

 

Kaynak
BasNews
2 Yorum

Yorumlar

eğer barzani bölgesinde tek bir türk(barbar) bayrağı varsa bu namussuzluktan başka bir şey değildir.kürtlerin kanı ile beslenen bu barbarları seven,sayan,bayrağını kaldıranlarda onlardandır.

 

NE MUTLU KÜRDÜM DİYENE.NE MUTLU KÜRTLERİN DÜŞMANLARINI YOK EDENE(HER KİM YAPARSA YAPSIN)

Yeni yorum ekle