Ana içeriğe atla

YNK'de Kongreye doğru cevap bekleyen soru: Mam Celal'in yerini kim alacak?

Kürdistan Bölgesi

Eski Irak Cumhurbaşkanı, Kürtlerin 'Mam Celal'i, Celal Talabani'nin kurduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) kongre sürecine giriyor. Dışarıdan konukların alınmayacağı kongrede Talabani'nin yerini alacak isim merak konusu olmayı sürdürüyor.

Partinin Politbüro üyesi Sadi Pire, “YNK’nin birinci ismi olması için en çok Berhem Salih’in ismi geçiyor” dedi.

Rûdaw’a konuşan Sadi Pire, YNK 4’üncü kongresinin belirlenen tarihte (21 Aralık) yapılacağını söyledi.

Pire, “Konrenin açılış konuşmasını Genel Sekreter Birinci Yardımcısı Kosret Resul yapacak. Kongre yılbaşı tatiline yakın olduğu için dışarıdan misafir davet edilmeyecek” dedi.

Şimdiye kadar “Genel Sekreterlik” olan partinin liderlik sisteminin “Genel Başkanlık” olarak değiştirileceğini ifade eden Pire, “Başkanın dış ilişkiler, parlamento, maliye ve örgütlenmelerden sorumlu yardımcıları olacak” diye konuştu.

Sadi Pire, 42 yıl boyunca partinin Genel Sekreterliği’ni yapan Celal Talabani’nin yerine geçmesi planlanan isim hakkında ise şunları belirtti:

“Genel Başkan veya partinin birinci ismi için en çok Dr. Berhem Salih’in ismi geçiyor. Şu ana kadar da Salih kendisini bu görev için aday göstermemiş ancak parti içerisinde son iki haftanın en sıcak gündemi bu olacak.”

YNK içinde Kerkük ihanetiyle ön plana çıkan Mam Celal Talabani'nin oğlu Bafel Talabani ile yeğeni Lahur Talabani'nin öncülüğündeki klik Berhem Salih'in ismini ön plana çıkarmaya çalışsalar da, YNK kongresinde oldukça sancılı bir sürecin yaşanacağı öngörülüyor.

Yaklaşık bin delegenin katılacağı kongreye, 466 delege bugünkü teşkilat toplantılarında belirlendi.

 

Yeni yorum ekle