Ana içeriğe atla

ABD'den PKK'ye Sincar Mesajı: İster gönüllü, ister gönülsüz...

Kurdistan

IŞİD'den kurtarıldıktan sonra bölgede varlığını kalıcı hale getirmek isteyen PKK'ye Sincar için ABD'den ret yanıtı geldi. Kuşatma altındaki Musul kentininIŞİD'den alınması sonrası PKK'nin Sincar bölgesinden çıkartılacağı belirtildi.

Washington'da faaliyet gösteren düşünce kuruluşu Ortadoğu Enstitüsünde düzenlenen "ABD-Türkiye İlişkilerindeki Gerilimler" başlıklı panele katılarak ABD ile PYD/PKK arasındaki ilişkiler hakkında değerlendirmelerde bulunan Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen, Sincar sorununun Musul’un alınmasından sonra değerlendirileceğini söyledi.

PKK’nin Sincar’daki varlığı hakkında görüşlerini açıklayan Cohen, Musul'un kurtarılmasından sonra ABD'nin hem Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) hem de merkezi Irak yönetimi ile iş birliği halinde Sincar konusuna daha yakından eğileceğini vurguladı. PKK'nin "İster gönüllü ister başka şekilde" oradan çıkarılacağını belirten Cohen, Suriye ve Irak'taki demografik yapının değiştirilerek fiili durum yaratılmasına karşı olduklarını ve yerel unsurların kendi geleceklerine karar vermesi gerektiğini söyledi..

Yeni yorum ekle