Ana içeriğe atla

Erbil’den Nasrallah’a Yanıt

Kurdistan

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Sözcüsü, Başkan Mesud Barzani’yle ilgili ifadelerinden dolayı Lübnan Hizbullahı lideri Hasan Nasrallah’a sert yanıt verdi.

Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Cılız bir ses ve acemi bir şekilde Kürdistan Bölgesi ve bir ulusun liderine saldırmanı tuhaf karşıladık.

Sen ki yıllardır kendini görememiş ve yer altında saklanan birisin, nasıl oluyor da kahraman bir halka hakaret edebiliyorsun. Bu yersiz saldırı yerine yıllardır zulüm gören, baskı altında olan bir ulusu savunman gerekirdi.

Erbil ve Kürdistan’ı koruyan başkaları değil Peşmerge Güçleri’ydi. Bununla birlikte bize yardım eden herkese teşekkür ettik ancak sizin temsilciniz olduğu söylenen ve Başkan Barzani’yi ziyaret eden kişinin, kendi türevleriyle birlikte 16, 20 ve 26 Ekim 2017’de Kürdistan’ı işgal etme hedef ve hayalleri vardı. Ancak kahraman Peşmerge’nin direniş ve savunması karşısında, titreyip başları eğik şekilde kafalarını taşa vurdular ve hayalleri mezara girdi.

Düşmanlarının korkusundan başını kaldıramayan sen, senle bir ilgisi olmayan bir ulusa karşı savaş çığırtkanlığı yapıyor. Başkan Barzani, bir ulusun direnişinin sembolüdür ve bir korkak olan sen, yaptığın hakaretlerden daha küçüksün.”

“Kürtlere karşı tavrın IŞİD teröristlerininkinden geri kalır yanı yok”

Kürdistan Anti-Terör Kurumu da Hasan Nasrallah’ın sözlerine yazılı bir açıklama ile yanıt verdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“IŞİD savaşında Kürdistan Bölgesi’ne yardımda bulunan tüm taraflara teşekkür ettik. Ancak bu teşekkür seni kapsamıyor. Çünkü Kürt ve Kürdistan’a karşı tavrının IŞİD teröristlerininkinden eksik kalır yanı yok.”

Nasrallah’ın açıklamaları

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, dün yaptığı bir açıklamada Başkan Mesud Barzani’yi hedef almış ve IŞİD saldırısı esnasında “koktuğunu” söylemişti.

Nasrallah Kürdistan Bölgesi’nin öldürülen İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye borçlu olduğunu, çünkü Süleymani’nin IŞİD tehlikesini Kürdistan’dan uzaklaştırdığını belirtmişti.

Yeni yorum ekle