Ana içeriğe atla

Peşmerge komutanı: Yüzlerce IŞİD’li tutuklandı

Kurdistan

Peşmerge Güçleri 70 Birlikleri Komutanı Cafer Şeyh Mustafa, yüzlerce IŞİD’linin peşmerge tarafından tutuklandığını ancak ellerinde net sayı olmadığını söyledi.

Bugün Kerkük’te “IŞİD’le Savaşın Hikayeleri” kitabının tanıtımı etkinliğinde Rûdaw’a konuşan Cafer Şeyh Mustafa, peşmergenin birleştirilmesi ve donatılması projesine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Bu Peşmerge Bakanlığı’nın bir projesi dahilindedir ve birkaç koalisyon ülkesiyle birlikte hazırlanmıştır. Güçlerin birleştirilmesi, eğitilip donatılması ve yaşam şartlarının iyileştirilmesini kapsıyor.”

Proje, Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilip Kürdistan Bölgesi Başkanı ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Mesud Barzani’nin onayına sunuldu.

Şeyh Mustafa, “Bütün maddelerin ele alınıp tartışılmasını bekliyoruz. Onaydan sonra Peşmerge Bakanlığı’na iletilip uygulama safhasına geçilecek” diye konuştu.

Şimdiye kadar peşmerge tarafından yakalanıp tutuklanan IŞİD’lilerin sayısına ilişkin ise Cafer Şeyh Mustafa şu bilgileri paylaştı:

“Tutuklanan IŞİD’lilerin sayıları yüzleri buluyor ancak Kürdistan geneliyle ilgili elimizde net bir veri yok. Peşmerge, polis, asayiş ve anti terör tarafından tutuklananların sayısı bilinmiyor.”

Kerkük’ün Havice ilçesinin IŞİD’den alınmasıyla ilgili ise Şeyh Mustafa, “Herhangi bir plan yok. Zamanında plan yapılmış ve cepheler de belirlenmişti. Ancak plan değişti ve Havice’nin alınmasıyla ilgili bir program ve hazırlık yok” ifadelerini kullandı.

Kaynak
Rûdaw

Yeni yorum ekle