Ana içeriğe atla

Baskında PKK'li denilerek öldürülmüştü: O ana tanıklık eden köylüler tehdit ediliyor

Kuzey Kürdistan
Türkiye

Tutak'ın Soğukpınar köyünde asker baskınında yaşamını yitiren Murat Kaya'nın öldürüldüğü ana tanıklık eden köylüler tehdit ediliyor. Mazher Yalçın, kardeşinin öldürülme anına ait kamera kayıtlarının olduğunu kaydetti. 

Ağrı’nın Tutak ilçesine bağlı Soğukpınar (Mûşiyan) köyüne 6 Aralık’ta yapılan ve Murat Kaya ile kimlikleri tespit edilemeyen 3 kişinin yaşamını yitirdiği asker baskının üzerinden 21 gün geçti. Olay sonrası günlerce köyü ablukaya alarak, giriş çıkışları engelleyen Tutak Jandarma Karakolu, şimdi de 3 çocuk babası Murat Kaya'nın öldürüldüğü ana tanıklık eden köylüleri tehdit ediyor.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, köylülerin bazen köye gelen askerlerce, bazen de karakola çağırılarak tehdit edildiğini dile getiren Kaya'nın ağabeyi Mazher Yalçın, kardeşinin öldürülme anına ait kamera kayıtlarının olduğunu söyledi. 

Baskın anına ait görüntüler var

Söz konusu görüntülerin yargı süreci aşamasında taşıyacağı anlama dikkat çeken Yalçın, görüntülerin ortaya çıkarılması halinde kardeşinin sivil olduğunun bir kez daha kanıtlanacağını belirtti. Yalçın, “Benim kardeşim sivil 3 çocuk babasıydı. Evine 40 metre uzaklıkta askerler tarafından öldürüldü. Kardeşim evinden terlik ile çıkmıştı; ama yüzlerce kurşun sıkıldı, üzerine bomba atıldı. Kardeşimin kendilerine bomba atıklarını iddia ediyorlar” dedi.

Ne Baro ne de İHD gitti

Olay sonrası İnsan Hakları Derneği (İHD) Ağrı Şubesi ile Ağrı Barosu'na başvurduklarını dile getiren ağabey Yalçın, geçen zamana rağmen ne bir heyetin ne de bir kişinin köye gelmemesinden yakındı. Baro ve İHD'ye başvurularının üzerinden 16 gün geçtiğini paylaşan Yalçın, “Vicdan sahibi olan herkese çağrıda bulunuyorum. Devletin sivil insanları nasıl öldürdüğünü görmek istiyorlarsa köye gelip inceleme yapsınlar. Ölen öldüğü ile kalmasın. Olayın incelenmesini ve kardeşimin hesabının sorulmasını istiyorum. Biz aile olarak tek başımıza kalsak bile mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. 

Konuya dair görüştüğümüz Ağrı Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Vural Kaya, İnsan Hakları Komisyonu'na bağlı avukatlardan bir heyetin oluşturulduğunu ve olayın araştırılacağını belirtti.

Ne olmuştu?

Askerler ve özel hareket timleri, 6 Aralık’ta Soğukpınar (Mûşiyan) köyüne baskın yapmıştı. Baskın sonucu Murat Kaya adlı köylü ile kimlikleri tespit edilemeyen 3 kişi hayatını kaybetmişti, 5 asker ise yaralanmıştı. 3 çocuk babası Kaya'nın cenazesi 2 gün sonra asker ablukası altında defnedilmiş, taziyesinin kurulmasına ise izin verilmemişti. Olay günü Kaya'nın eşi Zozan Mihyeddin Kaya ile birlikte gözaltına alınan ve işkenceye maruz kalan 8 köylüden 2'si tutuklanmıştı.

 

Yeni yorum ekle