Ana içeriğe atla

Baydemir’den, Erdoğan'a çağrı: Demirtaş'tan özür dile

Kuzey Kürdistan

HDP Sözcüsü Diyarbakır Milletvekili Osman Baydemir, Diyarbakır’da gerçekleştirilen Vicdan ve Adalet Nöbeti'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulunarak Selahattin Demirtaş’tan özür dilemesini istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘terörist’ ifadesi nedeniyle Selahattin Demirtaş’tan özür dilemesi gerektiğini HDP Sözcü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, “Almanya’da, G-20 zirvesindeki toplantıda Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş için ithamda bulundu. Ona ‘terörist’ dedi. Bu yalandır, iftiradır. Demirtaş, cezaevinde 18 gün önce bir çağrı yaptı, ‘Açıkla, varsa bir delilin savcıya ver. Eğer delilin yoksa, açıklayamıyorsan sen iftiracısın, sen yalancısın’ dedi. Aradan 18 gün geçmiş, halen suskun. Henüz vakit varken ayağa kalk ve Selahattin Demirtaş’tan, toplumdan özür dile. Bu yalanından dolayı özür dile.”

‘BİZ KÜRT DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

HDP milletvekilleri Tuğba Hezer ile Faysal Sarıyıldız’ın vekilliklerinin düşmesine de değinen Baydemir, “Eğer Hezer ve Sarıyıldız’ın vekillikleri devamsızlıktan düşüyorsa buyurun, açın çeteleyi. Devrik Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ne kadar Meclis’e devam ettiği etmediği açıkça ortaya çıkar. İçtüzük değişikliğiyle parlamentoda konuşmanın dahi yasaklandığı bir rejim inşa ediliyor. Kürt halkı, Ermeni, Süryani, Ezidi, Alevi demek, Dersim’de, Çorum’da, Sivas’ta katliam oldu demek, suç sayılacak ve para cezasına çevrilecek. And olsun ki; susmayacağız. Kürtlere, Kürt diyeceğiz” diye konuştu.

Yeni yorum ekle