Ana içeriğe atla

HDP'li 3 Belediyeye daha kayyım atandı

Kuzey Kürdistan
Türkiye

Mardin'in HDP'li Mazıdağı, Savur ve Derik belediye başkanlarının görevden alınmalarının ardından yerlerine kayyum atandı.

Savur, Derik ve Mazıdağı ilçelerinin HDP’li Belediye Başkanları haklarındaki “terör soruşturması” kapsamında dün gözaltına alınmıştı. 3 ilçe belediyesine kayyum atandı.

Mardin’in HDP’li Derik Belediye Başkanı Mülkiye Esmez’in yerine Derik Kaymakamı Hakan Kafkas Belediye Başkan vekili olarak kayyum atandı.

Mazıdağı Belediye Başkanı Nalan Özaydın’ın yerine Muhsin Duran Kalkan ve Savur Belediye Başkanı Gülistan Öncü’nin yerine Bayram Türker Belediye Başkan vekili olarak görevlendirildi.

Başkanlar dün gözaltına alındılar

Mardin’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediyesi Eşbaşkanı Nalan Özaydın ve Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez evlerine gelen baskınla dün gözaltına alındı. Haklarında başlatılan soruşturmalar gerekçe gösterilerek gözaltına alınan eşbaşkanlar, Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Eşbaşkanların gözaltına alınmasının ardından belediye binaları polisler tarafından abluka altına alındı. 

Eşbaşkanların yanı sıra Derik Belediyesi çalışanları Müslime Özbahçeci, Hediye Güneş, Burhan Temel ve Feyzullah Erol'un da gözaltına alındıkları öğrenildi. 

 

Yeni yorum ekle