Ana içeriğe atla

HÜDA-PAR: Kürtler AK Parti'den rahatsız

Kuzey Kürdistan

Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Genel Başkanı Yapıcıoğlu, Kürtlerin AK Parti'nin MHP'ye yakın söyleminden rahatsız olduğunu, bu nedenle AK Parti - MHP ittifakının yüzde 50'yi geçmesinin mümkün olmadığını söyledi.

 

Referandumda evet kararı alan ve Türk tipi başkanlık sistemini destekleyen HÜDA-PAR’dan hükümete çok sert eleştiriler geldi.

 

KRT Haber’e konuşan Yapıcıoğlu, Kürtlerin AK Parti'nin MHP'ye yakın söyleminden rahatsız olduğunu bu nedenle AK Parti-MHP ittifakının yüzde 50'yi geçmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

 

Zekeriya Yapıcıoğlu, Kürtlerin önemli bir kısmının korkularından sesini çıkaramadığını ve suskun olduklarını, kendi görüşlerini söylemeye cesaret edemediklerini söyledi.

 

Yapıcıoğlu, geçtiğimiz günlerde görüştüğü bir Kürt esnafın AK Parti'li bir milletvekiline, “ben hakkımı da verdiğim oyu da helal etmiyorum” dediğini aktardı.

 

Yapıcıoğlu, Kürtlerin AK Parti’nin söylelerinden “rahatsız” olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

 

"AK Parti'nin söyleminden çok memnun değiller. AK Parti'nin söylemlerinin milliyetçileşmesi, MHP söylemine yaklaşması Kürtleri rahatsız ediyor. Hükümet MHP söylemine kayarsa yüzde 50+1 hayal olur çünkü o söylemin birleştirici bir tarafı olmaz. Ciddi bir Kürt oyu var onları kaybederlerse yüzde 50+1'i bulmaları mümkün değil."

 

HÜDA-PAR lideri, Diyarbakır Havaalanı'na Şeyh Said'in adının verilmesini, anayasadaki “herkes Türk” şeklindeki vatandaşlık tanımının da değişmesini istedi.

Yeni yorum ekle