Ana içeriğe atla

İstanbul'daki göstericiler: Filistin devletine 'evet' Kürdistan'a 'hayır'

Orta Doğu

 ABD Başkan Donald Trump'ın Orşelim'i (Kudüs) İsrail'in başkenti olarak belirlemesi kararını protesto eden ve Filistin için bağımsız devleti destekleyen İstanbul'da yürüyüş düzenleyen göstericiler Kürdistan devletine karşı.

Dün Cama Namazı'ndan sonra İstanbul'daki Fatih Cami'nin önünden binlerce gösterici Filistin bayrakları ve İsrail karşıtı pankartlarla Filisitinlilere destek yürüyüşü düzenledi.

Göstericiler, “Müslüman Filistin halkının başkenti Kudüs olan bağımsız bir devlete sahip olma hakkına sahip” olduğunu dile getirdi.

Rûdaw muhabiri, büyük çoğunluğu Müslüman olan Kürt milleti için de bağımsız devlet hakkını destekleyip desteklemediğini sordu.

Halil İbrahim adlı gösterici, “Allah'ın izniyle Filistin devleti geliyor. Sadece Müslümanlar için bir devlet” dedi.

Kürtlerin Müslüman bir millet olarak devlet sahibi olması açısından Filistinlilerin sahip olduğu aynı haklara sahip mı” sorusuna, Halil İbrahim, “Bu ayrı bir mesele Kürt devleti sadece İsrail'in çıkarlarına hizmet ediyor” yanıtını verdi.

İstanbul sakinlerinden Ayşe Nur ise, Kürtlerin bağımsızlık arzusuyla ilgili hiçbir sorun yaşamadığını ifade ederek, “Küresel güçler bölgede bir oyun oynuyor. Bunu kabul etmeyiz” ifadelerini kullandı.

Gösterilere katılan Güney Sudanlı Abdullah İslam ise, “Müslüman, Kürt, Türk her yerde birlikte olmalı” dedi.

Yeni yorum ekle