Ana içeriğe atla

Rusya bombaladı, cezaevindeki IŞİD'liler firar etti

Orta Doğu

Şarkul Avsat gazetesinin haberine göre, dün akşam düzenlenen Rus hava saldırısında İdlib kent merkezindeki cezaevinin bir bölümü zarar gördü.

Saldırı sonrası içinde hırsızlık, adam kaçırma gibi suçlar nedeniyle alıkonulanların ve IŞİD mensuplarının da bulunduğu çok sayıda mahkum cezaevi duvarının yıkılmasının ardından firar etti.

Hapishanedeki IŞİD'lilerin hücre evlerine düzenlenen baskınlarla ele geçirildiği ve kent genelinde çok sayıda patlamadan sorumlu tutulduğu öğrenildi.

İdlib'deki askeri muhalif ve rejim karşıtı silahlı gruplar, kaçanların yakalanması için operasyon başlattı. İlde bulunan kontrol noktalarındaki güvenlik tedbirleri de artırıldı.

Bazı mahkumların sivillerin yardımıyla yakalandığı öğrenildi.

Muhaliflere ait uçak gözlemevi, dün akşam "Hımeymim askeri üssünden havalanan SU 34 tipi Rus savaş uçakları, İdlib geneline saldırılar düzenliyor." bilgisini paylaşmıştı.

Haberin devamında, Rusya Heyet Tehrir El Şam (HTŞ) çetelerinin Hmeymim üssüne dronlarla saldırı hazırlığında olduğu istihbaratı üzerine İdlib’de HTŞ çetelerine ait drone, silah ve mühimmat deposunu bombaladıkları açıklamasına yer verildi.

Yeni yorum ekle