Ana içeriğe atla

Almanya Peşmerge kararını değiştirdi

Peşmerge
Kürdistan Bölgesi
Avrupa

Almanya Savunma Bakanlığı’nın, Kürdistan Bölgesi’nde Peşmerge’ye yönelik askeri eğitimleri yeniden başlatma kararı aldığı bildirildi.

ABD ile İran arasında yaşanan gerginlik üzerine Almanya dahil bazı ülkeler, Kürdistan Bölgesi ve Irak’taki askeri eğitimleri durdurduğunu bildirmişti.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine göre, Almanya Savunma Bakanlığı, bölgedeki güvenlik durumunu değerlendirdikten sonra Peşmerge Güçleri’ne yönelik eğitimleri tekrar başlatma kararı aldı.

Tehdit seviyesinin 4’ten 3’e indirildiği ve eğitimlerin en geç hafta sonu başlayacağı kaydedildi.

K24’e konuşan Peşmerge Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Qareman Şeyh Kemal de koalisyon güçlerinin yarın Peşmerge Güçleri’ne yönelik eğitimlere başlayacağını söyledi.

3 gün önce Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü, bölgede artan gerginlik nedeniyle Almanya Silahlı Kuvvetleri'nin Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki eğitim operasyonlarını askıya aldığını duyurmuştu.

İran'ın destekleyebileceği potansiyel saldırılara dair Almanya'nın duyum aldığını belirten Sözcü, bunun Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde askeri eğitim programlarının gelecek günlerde yeniden başlamayacağı anlamına gelmediğini belirtmişti.

2014 yılından bu yana Peşmerge Güçleri’ne askeri ve lojistik destek veren Almanya’nın, Kürdistan Bölgesi’nde 160 askeri personeli bulunuyor.

Tahran’la yaşanan gerilim üzerine ABD, Almanya, İngiltere ve Hollanda Irak’taki askeri faaliyetlerini durdurmuştu.

 

Yeni yorum ekle