Ana içeriğe atla

AK Parti'de yeni dönem: Ayaküstü İstişare

Politika
Türkiye

AK Parti'de MKYK ve MYK toplantılarının ardından "ayaküstü istişare" devreye girdi.

17 yıldır iktidarda olan AK Parti hep bir “istişare partisi” olmakla övündü. Kuruluşundan bu yana yaptığı 30’a yakın danışma ve istişare toplantısı, eski yeni il başkanları, milletvekilleri toplantıları, partinin yetkili organları MKYK ve MYK’lerde yapılan uzun, kapsamlı tartışmalar hep buna örnek gösterildi.

Ancak gelinen noktada bugün en büyük eleştiri de partinin kararlarının artık istişare edilmemesi. Parti kararlarının partinin yetkili organlarında konuşulup, istişare edilmeden alındığı eleştirileri birçok toplantıda da dile getirildi. Ancak eleştirilerin kimi reddedildi kimisi doğru bulunsa da bunu değiştirmeye dönük bir adım atılmadı.

Bu konuda AK Parti’de yetkili bir siyasetçinin anlattıklarını paylaşalım:

Parti kararlarının alındığı MKYK, MYK toplantılarında uzun uzun tartışmalar yapıldığını düşünenler yanılıyor. Eskiye oranla daha az konuşuluyor, tartışma yaratacak durumlardan kaçınılıyor. Peki talep ve öneriler nasıl aktarılıyor. İşte bu noktada “ayaküstü istişare” devreye giriyor. Toplantılar bittikten sonra, bir talep veya isteği bulunan MYK üyeleri toplantı salonundan başlayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ayaküstü kısa görüşmeler yapıyor. Cumhurbaşkanı bunları dinledikten sonra uygun bulursa Beştepe’de özel bir randevu verilmesini istiyor ya da “ayaküstü yapılan istişare sonucunda” bir talimat ortaya çıkıyor.

AK Partili bir siyasetçi hemen hemen her toplantı sonrasında yaşanan bu manzaranın yaklaşık 30-45 dakika sürdüğünü, önemli birçok konunun da toplantıda değil toplantı sonrasında bu şekilde ele alındığını anlattı.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

 

Yeni yorum ekle