Ana içeriğe atla

Vikipedi'de yayımlanan anketlerin ortalaması

Politika

31 Mart yerel seçimlerine artık iki haftadan daha az bir süre kaldı. Önceki yerel seçimlerden farklı olarak ilk defa partiler ittifaklar yaparak sandığa gittiği için Kamuoyu araştırma şirketlerinin anketleri bu nedenle ayrı bir tartışma konusu. Çoğu, bir parti adına araştırma yapan şirketlerin güvenilirliği en az seviyeye inmiş durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da ilk defa açık bir dille tepki gösterdiği anketler, aslında çok sayıda da değil.

Her seçimde yapılan tüm anketler Vikipedi'de yorum yapılmadan yayımlanıyor.

Bu anketlerin ortalamasını Yeniçağ’daki köşesine taşıyan Esfender Korkmaz, “İller arasında bir ilde tek bir anket yapılmış. 9 ilde ise 2 ve daha fazlası anket yapılmış. En fazla anket ise Ankara için, 9 anket yapılmış” diyor. Metodunu ise şöyle açıklıyor:

“Eğer bir ilde aynı anket şirketi birden çok anket yapmışsa, önce bu şirkete ait anketlerin ortalamasını aldım. Sonra tüm anketlerin ortalamasını aldım. Siyasi partiler ve diğerlerinin toplamının 100'den farkını, kararsızlar diye aldım.”

Korkmaz, ortalamalarını aldığı anketlerin sonuçlarını il il şöyle sıralıyor:

Ankara'da sekiz farklı firma dokuz anket sonucu yayınlamış. Bu sonuçlara göre CHP'nin adayı 6.2 puan önde görünüyor. Kararsızların bu tabloyu tersine çevirmesi olası görünmüyor.

İstanbul için beş anket yapılmış. Anketlerde AKP, CHP'den 1.7 puan öndedir. Kararsızlar ise yüzde 4.1'dir. Bu şartlarda İstanbul sonuçlarını bundan sonrası ve kararsızların tutumu farklı etkileyebilir.

İzmir için dört anket yapılmış. CHP'nin 21 puan farkı var. Bu farkın kapanması olası değildir.

Bursa'da iki anket yapılmış. CHP, AKP'ye göre çok az, 0.2 puan öndedir. Kararsızların oranı yüzde 12.8 ile yüksektir. Seçim ortadadır. Sonucu kararsızlar tayin edecektir.

Antalya'da 4 anket yapılmış... CHP, 6.1 puan ilerdedir. Kararsızların oyu bu sonucu değiştirmeye yetmiyor. Anket sonuçlarına göre Antalya'yı CHP adayı alıyor.

Eskişehir'de de üç anket yapılmış. 8.3 puan ile CHP adayı ileride görünüyor. Kararsızlar oranı ise düşük, yüzde 3.3 oranındadır. Kararsızlar oyu sonucu değiştirmiyor. CHP adayı ilerdedir.

Adana'da CHP 2.1 puan öndedir. Kararsızlar yok gibidir. Bundan sonrası için sürpriz bir değişme olmazsa, Adana'yı CHP adayı alıyor.

Hatay'da da iki anket yapılmış. CHP 14 puan ilerdedir. Kararsızlar yok denecek kadar azdır. Anketlere göre Hatay'ı CHP almış görünüyor.

Tek bir anket yapıldığı için, tabloya almadığımız, Balıkesir'de AKP adayı 30.9, İYİ Parti adayı 29.7 ve diğerleri ise yüzde 3.1 oy alıyor. Kararsızlar oranı ise yüksek, 36.3'tür.

 

Yeni yorum ekle