Ana içeriğe atla

DSG ile SMO arasında Tel Tamir'de şiddetli çatışmalar: SMO geri çekilmek zorunda kaldı

Rojava

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve Suriye Ordusu ile Türk Ordusu ve Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) güçleri arasındaki çatışmalar Tel Temir ile Ayn Issa bölgesinde şiddetli bir şekilde devam ediyor.

Edinilen bilgilere göre, DSG ile Türkiye destekli SMO cihatçıları arasında Tel Temir kırsalındaki Qasimiye ve Rihaniye köyleri arasında, ağır topçu saldırıları eşliğinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

DSG güçlerinin Türkiye destekli cihatçıların Tel Tamir kırsalındaki Rihaniye eksenindeki saldırılarını püskürttükleri öğrenildi.

Ayn İssa'da karşılıklı top atışları

DSG askeri kaynakları, "Suriye Ordusu ile DSG'nin Türk Ordusu ve paralı askerlerinin Ayn İssa kırsalında bulunan Himar köyünde bulunan pozisyonlarını top ateşi ile vurduklarını" dile getirdiler.

Askeri kaynaklar Suriye Ordusu ile DSG'nin, Türkiye destekli örgütlerin Ayn İssa bölgesindeki çeşitli noktalardan gerçekleştirdikleri havan ve top atışlarına karşılık verdiklerini ifade ettiler.

Türk Ordusu ve SMO cihatçılarının Ayn İssa’ya bağlı Xirbet Faris köyü çevresinde 8 tank ve 15 askeri araç sevkiyatı yaptığı, sevkiyatın sabah saatlerinden bu yana devam ettiği bildirilirken, Ayn İssa genelinde ise insansız hava araçlarının (İHA) dolaştığı gözlemleniyor..

 

Ayn İssa bölgesinde SMO cihatçılarının top atışları sonucunda Zinuba köyünde iki Suriye Ordusu askerinin hayatını kaybettiği, yaralıların ise Tabka askeri hastanesine nakledildiği öğrenildi.

Güçlerin konuşlanma ve yer değişiklikleri sürüyor

Bölgede bir yandan çatışmalar devam ederken, diğer yandan stratejik ve taktik konuşlanmalar da devam ediyor.

DSG askeri kaynakları, bu gelişmelerin yanısıra Rusya ile yapılan anlaşmalar karşılığında DSG güçlerinin stratejik öneme sahip M4 uluslararası karayolundan 4 km kadar geriye çekildiklerini ve bu bölgeleri Rus ve Suriye Ordusu'nun denetimine bıraktıklarını dile getirmekteler. Kısa süre içerisinde M4 karayolu üzerinde Türk-Rus ortak devriyesinin yapılacağı beklentisi hakim.

ABD ordusuna bağlı çok sayıda askeri zırhlı aracın bulunduğu bir konvoy Qamişlo kentine ilerlerken, Rusya'ya ait iki askeri araçtan oluşan bir devriyenin de Kürt Asayiş güçlerinin eskortluğunda Dirbesiye kırsalında ilerlediği dile getirildi.

Tahrir El Şam'ın liderlerinden biri vuruldu

Suriye Ordusu ile Türkiye destekli cihatçı örgütler arasında gerçekleşen çatışmalarda Tahrir El Şam lideri ve askeri danışmanının Türkiye sınırı yakınlarında bulunan Atmah şehri civarında gerçekleşen bir hava saldırısı sonucu öldürüldüğü de bölgeden gelen haberler arasında bulunuyor.

 

 

Yeni yorum ekle