Ana içeriğe atla

DSG'den açıklama: Saldırıların yeni hedefi Eyn İssa ve M-4 karayolu

Rojava

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Türk Ordusu'nun, Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) cihatçı örgütleriyle düzenlediği Rojava Harekatı'na ilişkin son 24 saatlik gelişmeler paylaşıldı.

Türk devleti ve bağlı örgütlerin yeni yerler ele geçirmek amacıyla Eyn Îsa çevresini ve uluslararası M-4 karayolunu insansız hava araçları, tank ve toplarla aralıksız bir şekilde bombaladığını dile getiren DSG, grupların saldırılarıyla bölgedeki halkın göç ettirilip, köylerinin ele geçirilmesi vasıtasıyla, kendi ailelerini ve destekçilerini Suriye’ye yerleştirmeyi amaçladığını ifade etti.

Türk Ordusu ve bağlı cihatçı örgütlerin bütün ağır silah çeşitleri ve insansız hava araçlarıyla (İHA) tüm cepheler genelinde saldırılarını sürdürdüğü belirtilen açıklamada, 38 günü geride bırakılan saldırıların dün yaşanan bölümünde Til Temir'in Menax köyü obüs ve havanlarla bombalandığı, Saldırıda 1 Suriye rejim askerinin yaşamını yitirdiği, 2 askerin de yaralandığı dile getirildi.

SMO cihatçılarının, Til Temir’in Erîşa köyünde aralarında kadın ve çocukların da olduğu 16 sivili kaçırdığı, kaçırılanların akıbetinin hala belli olmadığı dile getirilen açıklamada, obüs ve topçu atışları ile Girê Spî’nin batısındaki Cirin köyüne de yoğun saldırılarda bulunulduğu belirtildi.

Til Temir

Türk Ordusu ve cihatçı grupların ağır silah, tank, top ve İHA’larla Ing El Hewa, Mehmûdiyê, Qasimiyê ve Rihaniyê köylerinde sivil yerleşim yerlerine saldırılarda bulunduğu dile getirilen açıklamada, Süryani Askeri Meclisi’ne ait mevzilere obüs ve havanlarla saldırıldığı, yanısıra söz konusu bölgelerin İHA’larla bombalandığı vurgulandı.

Eyn İsa

Cihatçi gurupların ağır silahlar ve İHA’larla Tîna ve Qilazî köylerinde bulunan M-4 uluslararası yolu üzerindeki kontrol noktalarına saldırdığı belirtilen açıklamada,yine söz konusu bölgenin İHA’larla bombalandığı dile getirildi.

İşgalci Türk devleti ve çetelerinin yeni yerler işgal etmek amacıyla Eyn Îsa çevresini ve uluslararası M-4 yolunu insansız hava araçları, tank ve toplarla aralıksız bir şekilde bombaladığını açıklayan QSD, çete gruplarının saldırılarıyla bölgedeki halkı göç ettirip, köyleri işgal ederek, kendi ailelerini ve destekçilerini Suriye’ye yerleştirmeyi amaçladığını ifade etti.

Bloomberg: Türkiye saldırılarına son vermezse yaptırımlarla karşılaşabilir

ABD’li Bloomberg’in haberine göre Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye siyasetini değiştirmesi gerektiğini ve S-400 hava savunma sisteminden geri çekilmesini, aksi takdirde Türk devletinin birkaç hafta içerisinde yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğini ifade etti.

 

Yeni yorum ekle