Ana içeriğe atla

DSG'den Ateşkes ihlallerine ilişkin açıklama

Rojava

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Sözcüsü Kino Gabriyel, ateşkesin ilan edildiği 17 Ekim günü saat 22:00’dan bu yana 13 savaşçıları ile 5 sivilin Türk devletinin saldırılarında hayatını kaybettiğini belirterek, güçlerine dönük her türlü saldırıya karşılık verme haklarının bulunduğunu vurguladı.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Sözcüsü Kino Gabriyel, Türk devleti ve ABD arasında varılan ateşkes anlaşmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. DSG’nin ateşkes ilanından bu yana savunma pozisyonuna geçtiğini belirten Gabriyel, Türk devletinin ise 13 savaşçıları ile 5 sivili katlettiğini belirtti.

Yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Güçlerimiz dün ilan edilen ateşkes anlaşması çerçevesine bağlı olarak 17 Ekim günü yerel saat ile 22:00’dan itibaren tüm çatışma bölgelerinde savunma pozisyonuna geçmiştir. Bu saatten itibaren gerçekleştirilen saldırılara aynı biçimde karşılık verilmesi dışında, hiçbir birliğimiz temas hatlarında ve işgal edilen bölgelerde herhangi bir eylem girişiminde bulunmamıştır. Serêkaniyê cephesi ve çevresinde çatışmaların kısmen hafiflemesine rağmen, Türk ordusunun top ve in-sansız hava araçları ile gerçekleştirdiği saldırılar ve güdümündeki grupların taciz atışları devam etmiştir. Bu saldırılarda saat 22:00’dan itibaren 13 savaşçımız, Serêkaniyê güneyindeki sivil yer-leşim alanlarına yönelik hava saldırılarında ise 5 sivil yurttaş şehit olmuştur.

Başta bu kararın alınmasında müdahil ve taraf olan güçler olmak üzere ilgili herkesi kararın çerçevesine bağlı kalmaya çağırıyoruz. Güçlerimize yönelik her saldırıya karşılık verme hakkını saklı tuttuğumuzu belirtiyoruz.”

 

Yeni yorum ekle