Ana içeriğe atla

DSG'den resmi açıklama geldi: ABD çekildi, topraklarımızı savunacağız!

Rojava

Amerika'nın sınırdan çekildiğini belirten DSG, "Topraklarımızı sonuna kadar savunmaya kararlıyız. Kürt, Arap, Asuri ve Süryani halklarımızı birliklerini güçlendirmeye ve DSG’ye topraklarını korumada destek olmaya çağırıyoruz” dedi.

Resmi internet sitesinde yazılı bir açıklama yapan Demokratik Suriye Güçleri (DSG) “Çatışmayı önlemek için gösterdiğimiz tüm çabalara ve güvenlik mekanizmasına olan bağlılığımıza rağmen, Amerikan güçleri sorumluluklarına sahip çıkmadı ve Türkiye ile olan sınır alanlarından çekildi” dedi.

DSG, “Türkiye’nin saldırması halinde Demokratik Suriye Güçleri olarak, topraklarımızı sonuna kadar savunmaya kararlıyız. Kürt, Arap, Asuri ve Süryani halklarımızı birliklerini güçlendirmeye ve DSG’ye topraklarını korumada destek olmaya çağırıyoruz” diye ekledi.

DSG’den yapılan açıklama şöyle: 

“Türkiye ile herhangi bir savaşın yaşanmaması için yaptığımız tüm çalışmalara ve esnek yaklaşımlarımıza; sınır güvenliği mekanizması için üzerimizde düşen tüm sorumlulukları yerine getirmemize rağmen, ABD güçleri üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmemiş, Türkiye sınırındaki güçlerini çekmiştir. Türkiye şimdi bölgemize saldırı hazırlığındadır.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye askeri bir operasyon gerçekleştirmesi, DAİŞ örgütüne yönelik operasyonlarımıza büyük oranda olumsuz etki edecek ve son yıllarda bölgede sağlanan istikrarı ortadan kaldıracaktır.

Demokratik Suriye Güçleri olarak, savunma hakkımızı kullanmak için bir an bile beklemeyeceğimizi belirtiyor; Arap, Kürt, Süryani, Asuri tüm halklarımıza birlik olup Türkiye’nin saldırılarına karşı meşru haklarını kullanarak ülkeyi savunmaya çağırıyoruz.”

Beyaz Saray: Türkiye operasyon yapacak

Beyaz Saray tarafından dün gece yapılan açıklamada “Türkiye, yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında bir telefon görüşmesinin yapıldığı belirtilen açıklamada IŞİD’i yenen ABD kuvvetlerinin, artık doğrudan bu bölgelerde olmayacağı ifade edildi.

Açıklamada, “Türkiye bundan böyle, ABD’nin son iki yıldır, bölgede yakaladığı IŞİD üyelerinden sorumlu olacak” denildi. 

 

Yeni yorum ekle