Ana içeriğe atla

DSG'den Til Temir'e ilişkin bir yalanlama daha

Rojava

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Resmi Sözcüsü Kino Gabriyel Türkiye ve Rusya arasında M4 uluslararası karayolu ile Til Temir için anlaşmaya varıldığı yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya’nın arabuluculuğuyla Til Temir’de ateşkesin sağlanması konusunda Türkiye ile DSG anlaştığını yayınlamıştı.

DSG sözcüsü Mustafa Bali'nin Twitter hesabından yaptığı açıklamanın ardından bir açıklama da DSG Resmi Sözcüsü Kino Gabriyel'den geldi.

Kino Gabriel, yazılı açıklama yaparak, M4 karayolu ve Til Temir ilçesini Rusya askeri polisleri ile Suriye güçlerine teslim edeceği yönündeki çıkan haberleri yalanladı.

Türk Ordusu ile onların güdümündeki Suriye Milli Ordusunun (SMO) saldırılara devam ettiği belirten Gabriyel şu ifadeleri kullandı:

“Bazı Medya kuruluşları 16 Kasım’da Demokratik Suriye Güçleri’nin, Til Temir ilçesi ile M4 uluslararası karayolunu Rusya askeri polislerine ve Suriye rejimine teslim edeceği ve hatta ateşkes ilan edileceği yönünde haberler servis etmiştir.

Demokratik Suriye Güçleri olarak, söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığını kamuoyuna duyuruyoruz.”

DSG Sözcüsü Gabriyel, Türkiye ve SMO’nun Til Temir ilçesinde saldırılarını aralıksız sürdürdüğünü ve şu dakikaya kadar ateşkesi ihlal ettiklerini belirtti.

 

Yeni yorum ekle