Ana içeriğe atla

ENKS’den uluslararası topluma Rojava çağrısı

Rojava

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), Rojava’nın Efrin, Girê Spî, Serêkaniyê ve Til Temir bölgelerindeki hak ihlallerinden dolayı uluslararası topluma çağrıda bulundu.

ENKS Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, Rojava’nında yaşanan hak ihlallerine dikkat çekilerek, bölgede yapılan demografik değişim girişimlerinin durdurulması gerektiği belirtildi.

Türkiye’nin Rojava'ya yönelik gerçekleştirdiği askeri operasyonlarla birlikte yüz binlerce kişinin bölgeyi terk etmek zorunda kaldığı vurgulanan açıklamada, bölgede yaşanan hak ihlallerinin silahlı gruplar tarafından yapıldığı kaydedildi.

Rojava’da bulunan silahlı grupların sivil halka yönelik hak ihlallerini kınayan ENKS, bölgenin demografik yapısının değiştirilmesine karşı sınır koyma sorumluluğu için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Bölgedeki göçzedeler için insani yardım talebinde bulunan ENKS, Rojava’da Kürtlerin dayanışma içerisinde olması için Demokratik Birlik Partisi’ne (PYD) Duhok Anlaşması’nın şartlarını yerine getirme çağrısını da yaptı.

Kürt meselesinin Suriye’nin en önemli sorunu olduğuna dikkat çeken ENKS, sorunların çözümünün uluslararası kararlara uygun, siyasi ve adil bir zeminde olması gerektiğini belirtti.

Yeni yorum ekle