Ana içeriğe atla

Til Temir'de son durum: Gözlemevi Til Temir'ın Ruslar'a bırakılacağını duyurmuştu

Rojava

Til Temir'deki kaynaklar, Gözlemevi kaynaklı DSG'nin Til Temir kasabasını Rus güçlerine bırakacağı haberinin aksine bölgede herhangi bir değişikliğin olmadığını dile getirdiler.

Til Temir'den alınan bilgiye göre, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından dile getirilen iddianın aksine, DSG ve Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO - eski adıyla ÖSO) cihatçılarının Til Temir, Zarkan (Abu Rasayn) ve M-4 Uluslararası Karayolundan çekilmelerini içeren bir hareketlilik gözlemlenmediğini belirtmekteler.

Son günlerde yoğun çatışmaların yaşandığı Til Temir ile Zarkan arasındaki kırsal alanda bugün derin bir sessizliğin hakim olduğunu bildiren kaynaklar, DSG ile SMO arasında herhangi bir çatışmanın yaşanmadığına dikkat çektiler.

12 Rus askeri aracının Menbiç bölgesini terkederek Kobanê kırsalı ile M4 karayoluna doğru yöneldiğini dile getiren kaynaklar, bugün sabah saatlerinde yaklaşık 100 ABD askerini taşıyan en az 15 askeri aracın Qamişlo havaalanına ulaştığını belirtmekteler.

SOHR: DSG Til Temir'ı Ruslara bırakacak

Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG), Rojava’nın Haseke iline bağlı Til Temir kasabasını Rus güçlerine bırakacağı bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin açıklamasına göre, yapılan anlaşma gereği DSG, Til Temir kasabasını Rus güçlerine teslim edecek.

Anlaşma gereği Rus askerleri ile Suriye rejim güçleri Til Temir’e yerleşecek, Türk askerleri ve Türkiye’nin desteklediği silahlı gruplar Til Temir çevresinden Serêkaniyê’ye kadar çekilecek.

Gözlemevi, 15 Rus askeri aracının Halep’ten Kamışlo’ya geçtiğini ve askerlerin kentteki havalimanına yerleştiğini duyurdu.

ABD güçlerinin Serêkaniyê ve Girê Spî’den çekilmesiyle birlikte Türkiye’nin bu bölgelere operasyon başlatması sonrası DSG, Rusya arabuluculuğunda Şam’la anlaşarak sınır bölgelerinden çekilme kararı almıştı.

 

 

Yeni yorum ekle