Ana içeriğe atla

Gözlemevi: Türkiye Serêkanîyê'de istihbarat ve askeri merkezler kuruyor

Rojava

Suriye'de faaliyet gösteren Gözlemevi, Türkiye'nin DSG güçlerinden ele geçirdiği Serêkanîyê'de (Resulayn) askeri ve istihbarat üsleri kurduğunu ileri sürdü.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin (SOHR) web sitesinde yer alan ve güvenilir kaynaklara dayandırılan haberde, Türk güçlerinin Serêkanîyê şehrini, Türkiye'nin içinde bulunan Türk şehirlerine benzetmek için çalışmalara başladıkları dile getirildi.

"Türk güçleri, askeri ve sivil kuruluşları için merkezler kurmaya başladılar ve Türk devleti bunun yanısıra şehir merkezinde Türk istihbarat ve askeri polisi için de karargahlar oluşturmuş bulunuyor. Bu merkezler, daha önce Suriye Demokratik Güçleri (DSG) tarafından kurulan karargahlar."

Gözlemevine konu ile ilgili bilgi veren kaynaklar, kentte kurulan askeri ve istihbarat kurumlarını gizlemek amacıyla şehirde "Resulayn Belediyesi" gibi sivil kuruluşların da oluşturulduğunu ileri sürdüler.

Gözlemevi, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'na katılan Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO - Eski adıyla ÖSO) cihatçılarının kontrol altında bulundurdukları bölgelerde sivillere karşı şiddet eylemlerini sürdürdüklerini vurguladı.

Bu bölgelerde geride kalanların evlerini terk etmeleri için, Suriye Ulusal Ordusu üyeleri tarafından, sürekli uygulanan ihlaller nedeniyle felaket durumların yaşandığı dile getirilen Gözlemevi haberinde, özellikle Serêkanîyê'de sivil yurttaşlara karşı insan hakları ihlallerinin gözlemlendiğini, geride kalanların kalplerinde korku ve panik yaratmak için terörist faaliyetler uygulandığına dikkat çekiliyor.

 

Yeni yorum ekle