Ana içeriğe atla

MSD'den Ayn İssa'ya yönelik saldırılara ilişkin açıklama

Rojava

Demokratik Suriye Meclisi (MSD), Türk devleti ve Türkiye destekli SMO cihatçılarının Eyn Îsa’ya yönelik işgal saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Türk Savunma Bakanlığı’ndan Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük işgal saldırılarının durduğu yönündeki açıklamalarının hatırlatıldığı yazılı açıklamada, Türk devleti ve Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu cihatçılarının M-4 uluslararası karayolunu ele geçirmek amacıyla sabah saatlerinden itibaren bölgeye kapsamlı saldırılarda bulunduğu belirtildi.

Saldırılarına DSG'nin ateşkes anlaşmalarının tüm yükümlülüklerini yerine getirmesine rağmen devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Türk devleti, tüm dünyayı kandırmaya dönük açıklamalarının ardından saldırılarda bulunuyor. Gerçekle hiçbir alakası bulunmayan bahanelerle gerçekleştirilen saldırılar ile Suriye’nin bir kısmını işgal ederek topraklarına katmayı amaçlamaktadır” denildi.

Türkiye’nin bölgenin demografik yapısını değiştirmeyi amaçladığının vurgulandığı açıklamada, “Bu durum ülkenin siyasi ve toplumsal geleceğini tehlikeye atmaktadır. Türkiye’nin bu pratikleri tehlikelidir. Rusya, ABD ve uluslararası güçler, tüm dünyayı etkileyebilecek bu saldırıları durdurmanın sorumlusudur” ifadeleri kullanıldı.

Suriyeli güçlere işgale karşı birlik çağrısının yapıldığı açıklamada, uluslararası kamuoyunun da Türkiye’nin işgal saldırılarını durdurması için baskı uygulaması gerektiği belirtildi.

SMO cihatçıları Ayn İssa saldırısı devam ediyor.

Anha'da yer alan bir haberde, DSG savaşçılarının savunmasıyla karşılaşan Türkiye destekli SMO, Ayn İssa’nın Muelega ve Wasta köylerinden kaçmak zorunda kaldığı bildirildi. SMO güçlerinin yeniden saldırı hazırlığında olabileceği bildirilirken Türk Ordusu'na ait keşif uçaklarının Ayn İssa kampı ve çevresindeki köyleri bombaladığı öğrenildi.

 

Yeni yorum ekle