Ana içeriğe atla

TSK ve SMO Eyn İssa'ya güç yığıyor: Yeni bir saldırı dalgası hazırlanıyor

Rojava

Türk Ordusu ve bağlı cihatçı örgütlerin, Eyn İssa ilçe merkezi ile Şergirakê köyü yolu üzerine ­yoğun asker ve cihatçı sevkiyatı yaptığı öğrenilirken, Girê Spî ve Eyn İssa bölgelerine yönelik saldırılarda artış gözleniyor.

Anha'nın bölgedeki kaynaklara dayandırdığı haberlere göre, Türk devleti ve Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) cihatçıları Eyn İssa’ya saldırmak amacıyla Eyn İssa ile Şergirakê köyü yolu arasına güç yığıyor.

Girê Spî’de çatışma

Girê Spî kırsalında Türk askerleri ve SMO cihatçıları, Kor Elî, Setanî ve Kefîfa köylerine saldırdı. DSG savaşçılarının saldırılara karşılık vermesi sonucu 4’ü Türk askeri 6 saldırganın öldürüldüğü, 11 SMO cihatçısının da yaralandığı bildirildi.

Öte yandan Eyn İssa kampı çevresinde dün Türk devleti ve bağlı cihatçıların yoğun hareketliliği yaşanırken, Rus güçleri ile Türk askerlerinin Serêkaniyê’ye bağlı Alya köyündeki buğday ambarında görüşme gerçekleştirdiği öğrenildi.

Diğer taraftan, Suriye rejim güçleri, Eyn İsa’nın Şergirakê köyündeki buğday ambarının bulunduğu bölgede ilerleme kaydederek M-4 uluslararası yoluna ulaştı. Rejim güçleri ile Türkiye destekli cihatçıların arasında 500 metrelik bir mesafe bulunduğu kaydedildi.

Yine Eyn İsa’nın Dibis köyünde ise bir süre yaşanan sessizliğin ardından Türk ordusu ve bağlı cihatçılar havanlarla bölgeyi bombaladı.

Eyn İsa’nın Hoşan ve Dibis köyüne saldırı

Türk Ordusu ve SMO cihatçılarının, Eyn İsa’nın batısındaki Hoşan ve Dibis köylerini obüs ve havan atışlarıyla saldırdığı, saldırı devam ederken Eyn İsa ilçesi üzerinde de keşif uçakları dolaştığı bildirildi.

2 rejim askeri enkaz altında kaldı

Türk Ordusu ve SMO cihatçıları tarafından saat 21.30 sıralarında Girê Spî’nin Sarinc köyündeki Suriye rejim askerlerine ait noktalara obüslerle saldırı düzenlendi.

Saldırıda 2 Suriye rejim askeri bulundukları noktada enkaz altında kaldı. Enkaz altında kalan askerlerin ölü ya da yaralı olduklarına ilişkin net bir bilgiye ulaşılamadı.

 

1 Yorum

Yorumlar

Yeni yorum ekle