Ana içeriğe atla

Türk Harekatı ile Rojava'da değişen güç ve konuşlanma pozisyonları

Rojava
Suriye

Türkiye'nin Rojava'ya yönelik harekatının bölgedeki güç dengelerini değiştirmeye devam ederken Rusya ABD'nin güçlerini çektiği yerlerde konuşlanmayı sürdürüyor.

Rakka ve Ayn İssa kırsalında çok sayıda askeri üs inşa etmeye başlayan Rus güçlerinin M4 karayolu üzerinde bulunan YPG'ye ait çok sayıda eski askeri karargah ve üslere de yerleştiği öğrenildi.

Yanısıra Rusya'nın M4 karayolu üzerinde bulunan Faraj köyündeki uçak pistinde yeni bir askeri üs inşa etmeye başladığı ve köye 15 askeri araç gönderdiği bildirildi.

Rusya'nın Suriye'nin genelinde, 24'ü askeri üs, 32'si askeri nokta ve 10'u gözlem üssü olmak üzere toplam 66 askeri pozisyonu bulunuyor.

ABD'nin çekilmesinin ardından Rusya'nın Suriye'nin kuzeyinde eski oluşturduğu ve bağımsız kaynaklar tarafından da doğrulanan askeri üsleri şunlar:

Tabka Havaalanı,

El Saidiye, Menbiç

Qamişlo Havaalanı,

Qamişlo şehrinde 3 üs,

El Dadat, Menbiç,

Faraj, Ayn İssa

Kantari, Ayn Issa,

Sirrin Üssü, Kobane,

Dirbêsîyê,

Amude,

Türkiye'nin Rojava'ya saldırısının ardından, Türklerle olası bir çatışmadan kaçınmak için bölgedeki güçlerini kaydıran ABD Ordusu ise daha çok petrol sahalarına yakın yerlerde yeni üsler kurmaya odaklandı.

ABD'nin Rojava harekatından önce Suriye'nin kuzeyinde 22 askeri üssü bulunmaktaydı. Türkiye'nin Rojava saldırılarıyla birlikte ABD bu üslerinin bir çoğunu boşaltarak bölgede 11 askeri üs bulundurdu. Bununla birlikte bölgede 2.000 civarındaki askeri gücünü de kademeli olarak azaltan ABD 600 askere kadar düşürdü.

ABD'nin Kuzey ve Doğu Suriye'de bulunan ve yine bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanan askeri üsleri şunlar:

El Şaddadi, Haseke

Til Baydar, Haseke

Til Birek, Haseke,

Derik Petrol Sahaları ve kırsalı,

Rumeylan, Haseke,

Himu köyündeki petrol sahaları ve kırsalı, Qamişlo, 

El Sur, Deyrezzor,

Koniko Petrol Sahası, Deyrezzor

El Amir, Deyrezzor,

Jafar Petrol sahaları, Deyrezzor,

El Tanak Petrol Sahası, Deyrezzor,

Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) 112. Tugayına ait eski üss, Deyrezzor

 

Yeni yorum ekle