Ana içeriğe atla

Rusya'dan Erdoğan açıklaması: Biz de endişeliyiz

Rusya
Türkiye

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yarınki Rusya ziyareti öncesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den İdlib açıklaması geldi. Kremlin sözcüsü, 'Putin'in Erdoğan'ın İdlib'e dair endişelerini anladığını' ama kendisinin de 'militanların artan saldırılarından endişeli olduğunu' duyurdu.

 Erdoğan’ın yarınki Rusya ziyareti öncesinde, Suriye hükümetinin İdlib’de Heyet Tahrir el Şam (HTŞ – eski El Nusra) örgütüne karşı yoğunlaştırdığı operasyonlar konusunda Moskova’dan peş peşe açıklamalar geldi. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ‘Türkiye ile anlaşmaları ihlal etmediklerini’ söylerken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın endişelerini anladığını ama kendisinin de İdlib’de militanların artan saldırılarından endişe duyduğunu’ açıkladı.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Putin ve Erdoğan’ın yarın İdlib’deki durumu görüşecekleri hatırlatıldı.

Lavrov: İhlal Yok

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus hava güçlerinin destek verdiği Suriye ordusunun Han Şeyhun’daki eylemlerinin, Türkiye ile yapılmış olan hiçbir anlaşmayı ihlal etmediğini söyledi. Lavrov ayrıca, Türkiye’ye İdlib’de ortak devriye çalışması yürütülmesini önerdiklerini, ancak bu hususta şimdilik bir anlaşma sağlanamadığını belirtti.

Suriye ordusunun İdlib vilayetinin güneyindeki Han Şeyhun yerleşim yerine yönelik askeri operasyonları yoğunlaşırken, Han Şeyhun hattında ilerleyen Türk konvoyunun Esad güçleri tarafından hedef alındı. Milli Savunma Bakanlığı, TSK konvoyuna hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu ve 3 sivilin öldürüldüğünü açıklamıştı.

Kremlin'den yapılan bir başka açıklamada "Putin ile Erdoğan Salı günü İdlib'deki durumu görüşecekler. Putin, Erdoğan'ın İdlib'deki durum konusunda endişelerini anlıyor, ancak Putin de militanların artan saldırıları konusunda endişeli" ifadeleri yer aldı.

 

Yeni yorum ekle