Ana içeriğe atla

Pedersen, Türkiye'nin saldırılarına ilişkin kaygılarını dile getirdi

Suriye
Rojava
Avrupa

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırılarının siyasi sürecin önünde engel olduğunu ifade ederek, sivillerin çatışmalardan etkilenmeye devam ettiğini söyledi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, 25 Kasım’da tekrardan başlanması planlanan Suriye Anayasa Komitesi Toplantıları çalışmaları hakkında BM Güvenlik Konseyi’ne brifing verdi.

30 Ekim’de resmi olarak başlayıp 2 hafta devam ettikten sonra 25 Kasım’a ertelenen Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının kendisi acısından verimli geçtiğini dile getiren Pedersen, rejim ve ‘muhalif’ gruplara mensup komite üyelerinin aynı odada bir araya gelmesini başarı olarak değerlendirdi.

Anayasa Komitesi çalışmalarının başarıya ulaşabilmesi için geniş katılımlı siyasi bir sürecin de olması gerektiğini ifade eden Pedersen, sahadaki silahlı çatışmaların Suriye’nin geleceği önünde bir tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirtti.

Sivil ölümler yaşanıyor

Pedersen, “Türk devleti ile ABD ve Rusya arasında yapılan antlaşmalar Kuzey Doğu Suriye’deki şiddeti azaltsa da bölgeden hala çatışma ve bombardıman raporları gelmeye devam ediyor” diye ekledi. Türk devletinin saldırılarından kaynaklı sivillerin hayatını kaybettiğini de hatırlatan Pedersen, yerinden edinmelerin hala devam ettiğine dikkat çekti.

Pedersen, Özerk yönetim ve bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının yüzlerce sivilin hayatını kaybettiğine dönük veri ve raporlarını dikkate almadan, Türk saldırıları kapsamında sadece 90 sivilin hayatını kaybettiğini dile getirirken, evini terketmek zorunda kalan yüzbinlerce sivil sayısını ise 70 bin olarak gösterdi.

Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı duyulmalı

Sahada yaşananların son derece endişe verici olduğunu dile getiren Pedersen, “Suriye üzerinde daha derin bir uluslararası çatışmalara yol açabilecek eğilimlerden ve Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğünü ihlal etmeye devam etmekten kaçınılmalıdır” dedi.

BM Güvenlik Konseyi’nin 2015 yılında aldığı 2254 sayılı Suriye kararının, ülke çapında ateşkes sağlama ve terörle mücadele ortak bir yaklaşım sergilemeyi garanti ettiğini söyleyen Pedersen, “Hayat Tahrir el-Şam’ın varlığı, buna karşı belli olmayan mücadele ve DAİŞ’in yeniden dirilmesi tehlikesi ve devam eden yabancı terörist savaşçı tehdidi gibi önemli konular hala çözüm bekliyor” diye ekledi.

Pedersen BM Güvenlik Konseyi’ne verdiği brifingde son olarak Anayasa çalışmalarının yanı sıra Suriye’deki savaşa sonlandırılması için geniş katılımlı siyasi bir sürece ihtiyaç duyulduğunun da altını çizdi.

 

Yeni yorum ekle