Ana içeriğe atla

Dersim'de HPG'lilerin cenazelerine ayak basılması meclis gündeminde

Türkiye
PKK

HDP Milletvekili Alican Önlü, Dersim'de askerlerin HPG'lilerin cenazelerine ayakla basarak poz vermesini Meclis gündemine taşıdı, söz konusu askerler hakkında soruşturma açılıp açılmadığını sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü, Dersim'de çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren HPG'lilerin cenazelerine askerlerin ayak basarak fotoğraf çektirmesini Meclis gündemine taşıdı.

Önlü, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde,  Dersim'de süren askeri operasyonlar sırasında çatışmada yaşamını yitiren HPG'lilerin cenazelerine ayak basarak poz veren askerlerin olduğunu belirterek, "1990'lı yılların aynı uygulamalarının bugün de Dersim'de tekrarlanıyor olması Kürt halkını derin endişelere sevk etmektedir" dedi.

Bu konu ile ilgili bakanlığın soruşturma açıp açmadığını soran Önlü,fotoğrafların kimin ve hangi maksatla servis ettiğinin de cevaplanmasını istedi.

Önlü şunları da sordu:

- Söz konusu fotoğraflarda poz veren askerler tespit edilmiş midir? Edilmemişse bakanlığınız mevcut durumu "onaylamakta" mıdır?

- Söz konusu askerler hakkında "savaş ahlakına uymamak, cenazeye saygısızlık, dini, vicdani, insani ve ahlaki olarak yüz kızartıcı" suçtan soruşturma açmayı düşünüyor musunuz? 

- "Çatışmada yaşamını yitirmiş kişi düşmandır ve böyle bir muameleyi hak etmiştir" düşüncesini normalleştirmek için mi fotoğraflar servis edilmiştir?

 

1 Yorum

Yorumlar

Düşman değil , keşke düşman olabilecek kadar onurlu olsalar. Onlar kardeşlerine kurşun atacak kadar şerefsiz, dışardan desteklerle beslenen kardeş katili domuzlardır.

Yeni yorum ekle