Ana içeriğe atla

Fehmi Koru, Fırat'ın Doğusu'na Operasyon ile ilgili duyumlarını paylaştı

Türkiye
Rojava

Kişisel bloğunda İttifaklarla ilgili bir yazı kaleme alan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yakınlığıyla bilinen deneyimli gazeteci Fehmi Koru, Ankara'daki kaynaklarının Fırat'ın Doğusu'na yönelik bir operasyonun pek mümkün olamayacağını söylediğini dile getirdi.

En yüksek makamdan “Gerekli talimatları verdim, belki bu gece, belki yarın, belki yarından da yakın” açıklaması geldi Fırat’ın doğusuyla ilgili; müdahale başlayınca hedefler yalnız karadan değil havadan da vurulacakmış…

Zaten bir süredir ülkenin çeşitli yerlerindeki birliklerden sınıra asker yığınağı yapıldığı haberleri geliyordu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, birkaç zamandır, Washington’dan birlikte müdahale iradesi çıkmazsa Türkiye’nin bölgedeki tehdit unsurlarına karşı kendi başına sınır ötesi harekat başlatacağını duyurmaktaydı.

Şimdi zaman biçmiş oluyor: Bugün… Yarın.. Belki yarından da yakın…

Heyecan yok

Görüş almak için başvurduğum kişiler neden böyle bir şeyin olabileceğine inanmıyorlar peki?

Kimi, ABD’ye rağmen yapılmayacağı görüşünde… Kimi, bütün açıklamaların ABD’yi birlikte müdahaleye zorlama amaçlı olduğuna inanıyor; en sonuncunun da… Kimi de, herhangi bir gerekçe göstermeden “Olmaz öyle şey” diyor…

Hepsi de, biraz sıkıştırınca, Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) son toplantısı ardından yapılan açıklamanın yumuşak dilini hatırlattı.

İtiraf edeyim: Ben bu işten bir şey anlamadım.

Devletin MGK’ya da başkanlık eden en yüksek temsilcisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Müdahale çok yakın” açıklamasının hareketlendirmesi gereken medyada da her şey konuşuluyor, ama konuşma konuları arasında Fırat’ın doğusuna müdahale yok. Gazetelerin internet sayfalarında da şu saatte (sabah 05.00) konu gerektirdiği heyecanla ele alınmamış görünüyor; sadece saatler önce yapılmış “Bugün olmazsa yarın, belki yarından da yakın” açıklamasını vermekle yetinmişler.

Medya da mı inanmamış? Hayret.

Bu yazı Fehmi Koru'nun kişisel blogundan alıntıdır.

 

 

Yeni yorum ekle