Ana içeriğe atla

HDP, Belediye ve Meclis'ten çekilmeye ilişkin kararını açıkladı

Türkiye
Kuzey Kürdistan
Politika

HDP Parti Sözcüsü Günay Kubilay, HDP’nin belediye ve Meclis’ten çekilmesine ilişkin kurumsal bir tartışması olmadığını söyledi. Demokrasi ve meşru mücadelenin süreceğini belirten Kubilay, Ankara’da 20 Kasım’da geniş çaplı toplantı yapacaklarını, kapsamlı bir kayyım raporu açıklayacaklarını dile getirdi.

İçişleri Bakanlığı’nın 19 Ağustos’ta geçici tedbir kapsamında Mardin, Van ve Diyarbakır büyükşehir belediye eş başkanlarının yerlerine kayyım ataması üzerinden 88 gün geçti.

Üç büyükşehir belediye eş başkanlarının görevden uzaklaştırılmasını ‘hukuksuz’ olarak nitelendiren HDP, kayyım atamalarını meşru ve mücadele alanı alarak değerlendirdiği sokakta ve Meclis çatısı altında protesto etti. Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’ın merkez Yenişehir Belediyesi Eş Başkanı Belgin Diken, Hazro Belediye Başkanı Ahmet Çevik, Şırnak’ın ilçesi İdil Belediye Başkanı Songül Erden ve Tunceli’nin Mazgirt ilçesi Akpazar Belde Belediye Başkanı Orhan Çelebi görevden alındılar. Böylece 31 Mart seçimlerinden bu güne kadarki süreçte kayyım atanan HDP’li belediye sayısı da 20’ye ulaştı.

Eski milletvekili Sırrı Sakık, dört belediye eş başkanlarının yerine kayyım atanmasının ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tüm HDP’li belediyelere çekilme önerisinde bulundu. Sakık, “HDP’li belediyelere kayyum rutinleşip normalleşirken kendine demokrat(!) diyen hiçbir kesimden ve şahıstan bir beklentim yok. Ancak HDP’den beklentim yereldeki bu çıkmazdan kurtulmasıdır. Şahsi fikrim kalan belediyelerin hep birlikte çekilmesidir” ifadelerini kullandı. Bazı sosyal medya kullanıcılarının Sakık’a destek vermesiyle başlayan belediyelerden çekilme önerisi Meclis’ten çekilme tartışmalarına uzandı.

Belediyelerden ve Meclis'ten çekilmeyeceğiz

HDP Parti Sözcüsü Günay Kubilay, belediyelerden ve Meclis’ten çekilme önerisine ilişkin tartışmaları değerlendirdi. HDP’nin Sine-i millete dönmek gibi kurumsal bir tartışması olmadığını vurgulayan Kubilay, “HDP’nin belediyelerden ve Meclis’ten çekilmesini içeren kurumsal bir tartışması yok. Parti içerisinde çeşitli üyelerimiz tarafından ve HDP’ye destek veren bazı kesimlerce böyle önerilerin yapıldığını biliyoruz. Fakat biz bu tartışmaların ötesinde önümüzdeki dönemler için demokratik ve meşru mücadele zeminini güçlendirmeyi, el konulmuş belediyeleri geri almayı hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Meşru mücadeleyi büyütmek için Ankara’da 20 Kasım’da geniş çaplı bir toplantı organize edeceklerini duyuran Günay Kubilay, şöyle konuştu:
“Ankara’da HDP’nin bünyesinde bulunan seçilmişler, parti meclisi, merkez yönetim kurulu, eş belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, gençlik ve kadın meclisinin yer alacağı geniş çaplı bir toplantı yapacağız. Bu toplantıya HDP ile dayanışma içinde olan, destek veren sendikalar, demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, sosyalist partilerin sözcülerini de davet edeceğiz. Toplantıda yol haritamızı, mücadele konseptimizi belirleyeceğiz. Aynı zamanda çok kapsamlı kayyım raporu da açıklayacağız. Giderek yönetim biçimi haline gelen kayyım rejiminin ortaya çıkardığı tabloyu kamuoyunun takdirine sunacağız. Bugüne kadar 20 belediyemize kayyım atandı. Bugün de Mardin’de 3 ilçe belediye eş başkanımız gözaltına alındı. Sürecin akışına bakacak olursak HDP’nin elinde olan tüm belediyelere zaman içinde el koymak istiyorlar.”

 

3 Yorum

Yorumlar

herkes biliyor ki kürtler bugün türklerden kopardığı tüm hakların hiç birini siyaset ile almamıştır.silah ile aldığı gibi gidişat böyle olmaya devam ettiği sürece de silahlı direniş devam edecektir.sonuçta türklerin barbar olduğunu dünyada sadece türkler kabul etmiyor.geri kalan 7 milyar insan nasıl barbar olduklarının farkında.kürtler ise alternatif üretememekte ve bu yüzden kaybetmekte.hdp de tıpkı pkk gibi artık kürt kanıyla beslenir hale geldi.tutturmuşlar türkiye türkiye :) yaradanın izniyle türkiye tarihe gömülecek.gömecekler de ne şerefli kişilerdir.kürtleri spor ile , sözde adalet arayışı ile sürekli kandırdıkları gibi devam ediyorlar.bir düşünsenize kürtler vergi vermeyi kesiyr.3-5 ayda türkiye yerle bir olmaz mı? hala şunu anlamadılar.hiç bir türkün canı seninkinden kıymetli değil.gerçi milyarda biri de etmez ya neyse.

 NE MUTLU KÜRDÜM DİYENE...

 

15 kasım 2019 Almanya/ 

Sayın HDP'liler ,

Demokrasi ile geldiniz

Her yüzünüze gülene kanıp dost oldunuz

Bin yıldır birlikte yaşadığınız milleti yana ittiniz

Haydi diyenin peşine takılıp açılım diye bağırdınız

Rusya ile Amerika arasında döndünüz topa 

Böldüler,parçaladılar ve un ufak oldunuz

Takıldınız sömürü katarına,zindanlara atıldınız 

Ne zaman huzur ve barış adına doğru yolu seçeceksiniz?

*

Ayrışmanın cezasıyla kat kat yaşattılar bizleri

Bırakın artık Anadolu'yu parçalama hayalini

Elinizin tersiyle itin ötekileştirmeyi

Giyinin üstünüze millet gömleğini

Sağlayın hak hukuk ve adaleti

Kurun laik demokrasi ve eşit yurttaşlık düzeni

Bu ülke hepimizin sağlayın Anadolu birliği

Ne zaman huzur ve barışa sarılarak yaşayacak Anadolu?

*

Bak  Amerika ile Rusya arasında top oldunuz

Ülke ekonomisi battı,sayısız insanlarla yok oldunuz

Güzelim  Diyarbakır hendeklerle doldu

Din sömürüsü halkı inim inim sömürdükçe

Tek adam saraylar kurmuş bu memleket çıkmaz düze 

Önce inan ve güven kendine

Kucak aç sarıl Anadolu'da özgürce düşünene

Ben sen o diye bizi ötekileştirene değil,güven millet birliğine

Ne zaman huzur ve barışa sarılarak uyuyacak Anadolu?

*

Atatürk kurmuş Türkiye Cumhuriyeti ve laik düzeni

Din sömürüsünü önlemek için yasaklamış tarikat ve cemaati

Latin alfabesiyle başarmış Harf Devrimi'ni

Çağdaş okullarla sağlamış modern eğitimi

Hak hukuk ile yaratmış adaleti

Ümmet olan bir toplumdan var etmiş özgür bireyi

Etnik köken,dil,inanç ve rengine bakmadan olmuş adı Türk milleti

Zenginlik kabul etmiş Anadolu'da yaşayan kültürleri

Ne zaman huzur ve barışa sarılarak şenlenecek Anadolu?

*

Yasakların olmadığı bir Anadolu toprağı

Ailesi,akrabası ve komşusuyla barışık bir halk

''Yurtta sulh cihanda sulh ''diyen bir devlet anlayışı

Vatandaşını cinsiyete göre ayırmayan insan hakkı

Çoluk çocuğu güven içinde ahlaklı büyüyün bir ülke

Tam bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti 

Laik demokratik özgür düşünce ve fikirlerle kardeşlik

Halkıyla barışık memnun ve mutlu özgür bir yönetim

Laik demokratik, eşit insan hakkıyla tam bağımsız bir ülke

O zaman göreceksin huzur ve barış sarılarak uyanacak Anadolu'da...

 

15 kasım 2019 Almanya / Senem Hayriye Aygül.

 

 

 

 

 

 

Yeni yorum ekle