Ana içeriğe atla

Osman Baydemir: Vicdan ve Adalet hareketi başlatıyoruz

Türkiye

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Meclis’te yaptığı basın toplantısında HDP’nin cezaevinde tutulan Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hakkında hazırlanan son fezlekelere ilişkin bilgi verdi ve 'Vicdan ve Adalet' hareketi başlatacaklarını açıkladı.

Partisinin başlatacağı ‘Vicdan ve Adalet’ hareketinin detaylarını da paylaşan Baydemir, özetle şunları kaydetti:

“7 gün 24 saat açık alanda adalet, barış, demokrasi için nöbet tutacağız”

Meclis, iktidarın noterliği haline dönüştürülüyor. OHAL, KHK’ler, içerde ve dışarıda düşmanlık siyasetiyle ülke cendereye sokuluyor. Savunma hakkının kutsallığı hiçe sayılarak, savunmanın kendisi yargılana konusu oluyor. Yapılması gereken bütün bu faşizm uygulamalarına karşı vicdan ve adalet direnişi ortaya koymaktır.

HDP olarak yarın grup toplantımızı Diyarbakır’da yapacağız. Şiddetsiz, taşsız, sopasız tamamen bir vicdan ve adalet direnişi ortaya koyacağız. Bizlere ve topluma yöneltilen şiddete karşı bir vicdan ve adalet direnişi ortaya koyacağız. 7 gün 24 saat açık alanda adalet, barış, demokrasi için nöbet tutacağız.

OHAL devam ettiği müddetçe devam edeceğiz

Demirtaş cezaevinde olduğu müddetçe, Figen Yüksekdağ, milletvekillerimiz belediye eşbaşkanlarımız cezaevinde olduğu müddetçe, kayyumlar işbaşında olduğu müddetçe, OHAL devam ettiği müddetçe devam edeceğiz.

Yani faşizm gerilemedikçe durmayacağız. Durmayacağız, çünkü faşizmi durdurmak durumundayız. Faşizm ricayla minnetle durmaz. Faşizm ancak sivil, demokratik bir direnişle durdurulabilir. Durmayacağız, faşizmi durduracağız.

İlk hafta Diyarbakır’dayız. Sonraki hafta İstanbul, bir sonraki hafta Van, sonraki hafta İzmir’de olacağız. Vicdan ve adalet direnişini başlatacağız, şiddetsiz nefretsiz insani bir duruşla alanda olacağız. Bu ayı tamamladıktan sonra eylül ayı boyunca da onurlu barış mitinglerini organize edeceğiz.”

Kaynak
KrdNews

Yeni yorum ekle