Ana içeriğe atla

Prof Bacık: AK Parti artık bir cemaattir

Türkiye
Politika

Ahval'de Profesör Gökhan Bacık ile din-siyaset ilişkisi ve Erdoğan'ın taktikleri ile ilgili bir söyleşi yer aldı. Bacık, "dini hassasiyetler üzerinden siyaset yapmak ve bu konuda gerçekleri çarpıtmak Erdoğan’ın ilk kez yaptığı bir şey değil, siyasette adını duyduğumuzdan beri yapıyor bunu" şeklinde konuştu.

AKP'nin kendisinin, İslam’ın son kalesi olduğuna inandığını, Anadolu’daki en küçük cemaatin de böyle düşündüğünü dile getiren Bacık, AKP'nin şu anda topluma “İslam için büyük risk var, bu ortamda patlıcan-biber fiyatı gibi sıradan konuları öne çıkarmayın” dediğini dile getirdi..

Bacık'ın söyleşisinde öne çıkan başlıklar:

İslam toplumlarda eğitim, sağlık, ulaşım, özgürlük gibi alanlarda pozitif ikna yöntemi olarak kullanılamadığı için negatif ikna yöntemi olarak yani korku ikonu olarak kullanılıyor. Şimdi Türkiye’de ekonomik faktörler bunu ne kadar etkileyecek, bunu test edeceğiz. Bir rasyonelleşme sürecine giriyor olabiliriz. AKP, yüzde 38’in altına inerse bu yola girilebilir. Aslında bu bile çok yüksek oran bir parti için.

Bugün AKP’nin siyaset sahnesinde, Erdoğan’dan başka aktör yok. Her şeye tek karar veren Erdoğan. Çünkü artık AKP bir cemaattir, cemaatlerde her şey liderdir. Bir de alt yapısı çok kurgulanmadan başkanlık sistemine geçiş sistemi de etkili. Bu noktada muhalefetle, iktidarın siyaset yapışı da benziyor.

Türkiye’de ulusal düzeyde bir çöküş var ve bütün mahalleler iflas etmiş durumda. Bizim kendi mahallelerimiz dâhil. Tarihte büyük savaşa girmeden, büyük bir kıtlık yaşamadan bir ülkenin böyle çökmesi, çürümesi görülmemiş bir şey. Türkiye artık rasyonelin dışında çıktı.

Deli saçması söylemle siyaset yapıyorsanız ya siz delirmişsinizdir ya da toplum delirmiştir. Rasyonelite dışı söylemler hiç bu kadar egemen olmamıştı. Türkiye, bu açıdan tarihe geçecek bir toplum örneği oluyor. Medyada, televizyonlarda, meydanlarda en saçma sapan fikirler tartışılıyor. Siyaset bilimcilerin alanından psikologların alanına kayıyor.

 

Yeni yorum ekle