Ana içeriğe atla

Türkiye'den Suriye'deki saldırılara karşı ABD'den Patriot talebi

Türkiye
Amerika

Amerika merkezli Bloomberg, Türkiye'nin Rusya destekli Esed ordusuna karşı kullanmak için ABD'den Patriot talebinde bulunduğunu öne sürdü.

Milli Savunma Bakanlığı'nın İdlib'de hava saldırısı sonucunda iki Türk askerinin öldürüldüğünü 5 askerin de yaralandığı açıkladığı anlarda ABD'den dikkat çeken bir haber geldi.

Bloomberg, Türkiye'nin Esed Rejimi'ne karşı kullanmak için ABD'den Patriot Hava Savunma Sistemi talep ettiğini yazdı.

Suriye'deki iç savaşta Türkiye açısından son günlerde oldukça sıcak saatler yaşanıyor. Gelişmelerin her saat değiştiği bölgede Türkiye de askeri ve diplomasi alanında karşılıklı adımlar atıyor.

ABD merkezli Bloomberg'in üst düzey Türk yetkililere dayandırdığı habere göre; Türkiye, ABD'den Rusya destekli Esed Rejimi'ne karşı kullanmak için Patrıot Hava Savunma Sistemi talep etti.

Haberde Patriotların Amerika'dan alınması halinde Hatay sınırına kurulacağı ve Türk askerine karşı Esed tarafından gelecek saldırılara karşı kullanılacağı belirtildi.

Türkiye'nin Patriot talebinin geçtiğimiz hafta Ankara'ya gelen ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'e iletildiği ve ancak bir yanıt alınamadığı belirtildi. Bloomberg'in haberine göre Türkiye, bu görüşmeleri gizli tutarken Ankara'daki ABD Büyükelçiliği ise herhangi bir açıklama yapmadı.

Yeni yorum ekle