Ana içeriğe atla

Üsteğmen ve Uzman çavuşun cenazelerini almayan iki asker TSK'den atıldı

Türkiye

Afrin'e düzenlenen harekaatta vurulan iki askerin cenazesini almadıkları için ordudan atılan askerlerden Burak Y., "Karşılık veremeyecek duruma geldik. Takviye gelen bir araç da roketle vuruldu" dedi

Ocak 2018’de Rojava Kürdistanı'nın Afrin şehrine düzenlenen Zeytin Dalı Operasyonu’nda yaşanan çatışmada hayatını kaybeden üsteğmen Oğuz Kağan Usta ve uzman çavuş Mehmet Muratdağı’nın cenazeleri çatışma bölgesinde kaldı. Operasyonun tamamlanması sonrası naaşlara ulaşılabildi.

Olayda sorumluluğu bulunduğu belirtilen üsteğmen Burak Y. ve uzman çavuş Murat A. hakkında başlatılan soruşturmada, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu iki askere “silahlı kuvvetlerden ayırma cezası” verdi.

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre ordudan atılan askerlerin TSK’nin itibarını zedeledikleri belirtildi.

Soruşturma sürecinde ise ilginç detaylar ortaya çıktı. Üsteğmen Burak Y., olay gecesi yağmur altında kaldıklarını belirterek “Üstümüz ıslak ve çamurluydu. Personelde el uyuşması ve donma belirtileri başladı. Çatışma 4-4.5 saat sürdü. Silahların bir kısmı çamur nedeniyle tutukluk yaptı. Ateş gücümüz azalmaya başladı. Karşılık veremeyecek duruma geldik. Takviye gelen bir araç da roketle vuruldu. Özel Kuvvetler Komutanlığı timi bize ulaşamadı” diye konuştu. 

 

1 Yorum

Yorumlar

Yeni yorum ekle