Ana içeriğe atla

Kürt iş insanı ABD’de yılın en başarılı kişisi seçildi

Yaşam

Diyarbakırlı şampiyon pizzacı Hakkı Akdeniz, Amerika’da “Yılın en başarılı kişisi” seçildi. Akdeniz ayrıca, bu ülkede “En Hayırsever İş İnsanı” ve New York toplumunun sıra dışı bireyi ödülüyle de onurlandırıldı.

Dünya pizza akrobasi şampiyonu unvanı da bulunan Diyarbakırlı iş insanı Hakkı Akdeniz ABD’de “Yılın en başarılı kişisi” ödülüne layık görüldü.

The Lower East Side Hispanic Committee tarafından ilk kez bir Kürt iş insanına verilen bu ödül, Akdeniz’e 10 Ağustos’ta Manhattan’da düzenlenen bir toplantıda taktim edildi.

Ayrıca yardımseverliği, siyasetçiler ve çeşitli derneklerden aldığı ödüllerle de tescillenenen Akdeniz, New York State Assembly tarafından da “En Hayırsever İş İnsanı” ve New York toplumunun sıra dışı bireyi ödülüyle onurlandırıldı.

Konuyla ilgili İHA’ya konuşan Akdeniz, bu ödüle layık görüldüğü için mutlu olduğunu söyledi. Akdeniz, "Amerika’da yılın insanı ödülü bu yıl bana verildi. Daha önce girdiğim birçok yarışmada birincilik ödülü aldım. Geçmişte çok zorlu dönemlerden geçtim. Ödülümü ülkeme ve çok sevdiğim memleketim Diyarbakır’a adıyorum. Burada yaptığım çalışmalara devam edeceğim" dedi.

 

Hakkı Akdeniz

 

22 yıl önce Diyarbakır'dan ayrıldı

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde doğan Hakkı Akdeniz, yaklaşık 22 sene önce Kanada’ya giderek pizzacı dükkanında çalıştı.

Burada Latin Amerikalı bir kadınla evlenen Akdeniz’in bir erkek çocuğu olurken, ilerleyen yıllarda çocuğunu 10 yaşına kadar göremedi.

 

Ailevi nedenlerden dolayı ABD’nin New York kentine gitme kararı alan Akdeniz, evsiz, aç ve susuz kaldı. 

 

Yaşadığı onca zorluğa rağmen hayallerinin peşinden giden Akdeniz, girdiği pizza yarışmalarından birincilik ödülleri alarak ismini dünyaya duyurmayı başardı.

Yeni yorum ekle